Гражданският съвет към ВСС остана без още две организации
2014-07-29
Българският институт за правни инициативи (БИПИ) и Център на НПО в Разград са двете организации, които напускат Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет, обявиха те днес. Така напусналите ВСС станаха общо 4, след като преди две седмици това сториха и Съюзът на съдиите и фондация "Българския адвокати за правата на човека". Мотивът за решението им бе отказът на съвета да промени правилата за избор на шеф на Върховния касационен съд. Така от 17 организации, които участват в съвета, остават 13.
"Оказва, че Гражданския съвет играе ролята на параван и образувание, което може да бъде използвано в зависимост от конкретните интереси. Обикновено членовете на ВСС присъстваха на заседанията на Гражданския съвет, когато се обсъждаха теми, важни за ВСС, които да афишират пред чуждестранните институции. Липсваха три основни момента - равнопоставеност, прозрачност и отчетност", обяви Биляна Гяурова от БИПИ. Тя е съпредседател на Гражданския съвет. Тя обвини членовете на съвета в субективна и избирателна прозрачност.
www.segabg.com