Защо напускаме Гражданския съвет към ВСС?

2014-07-29

Висшият съдебен съвет не е припознал неправителствените организации, като легитимен партньор. Не се използва сериозният граждански потенциал за тласък в съдебната реформа. Същевременно правораздавателната система (не) се отчита пред Народното събрание или изпълнителната власт, което лишава нейната дейност от прозрачност, за която гражданите настояват.


Има създаден Граждански съвет към ВСС от края на 2012г., но до момента не са постигнати съществени резултати и гражданите не са почувствали неговата роля. ВСС отказва активна комуникация и не реагира на актовете на Гражданския съвет.


Няма реално партньорство между гражданските организации и Висшия съдебен съвет. Направените предложения към ВСС не са обсъдени сериозно от него или не са приети. Заради липса на напредък, сериозна част от членуващите организации загубиха интерес и спряха да участват в заседанията. До момента три организации напуснаха Граждански съвет към ВСС.

 

Пълният текст тук

Information

 

 

 

Inquiery